Sorting
Source
Katalog księgozbioru
(16)
Form of Work
Książki
(15)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(8)
Proza
(4)
Poradniki i przewodniki
(2)
Publikacje popularnonaukowe
(1)
Status
available
(14)
unavailable
(2)
Branch
Oddział dla Dorosłych
(16)
Author
Jurgała-Jureczka Joanna
(2)
Piotrowski Remigiusz (1984- )
(2)
Cornwell Sarah
(1)
Duhigg Charles (1974- )
(1)
Gardiner M. G
(1)
Gardner Urszula
(1)
Guzowska-Dąbrowska Małgorzata
(1)
Komasa Jan (1981- )
(1)
Kowalska Anna
(1)
Kusy Joanna
(1)
Lipiński Piotr (1967- )
(1)
Mastalerz Marcin
(1)
Matys Michał (1966- )
(1)
Minakowska-Koca Bernadeta
(1)
Moore Lorrie (1957- )
(1)
O`Neil Tom (1971-)
(1)
Romaniuk Anna (1980- )
(1)
Szarejko Marta (1983- )
(1)
Szulim Łukasz
(1)
Wilk Paulina (1980- )
(1)
Łuszczyna Marek (1980- )
(1)
Year
2020 - 2025
(1)
2010 - 2019
(15)
Time Period of Creation
2001-
(10)
Country
Poland
(15)
Language
Polish
(14)
Audience Group
Dorośli
(2)
Demographic Group
Literatura amerykańska
(3)
Literatura polska
(2)
Subject
Artyści polscy
(2)
Kobieta
(2)
Pisarze polscy
(2)
Bodo, Eugeniusz (1899-1943)
(1)
Bornsztajn, Menachem (1890-1960)
(1)
Cele życiowe
(1)
Dymsza, Adolf (1900-1975)
(1)
Dąbrowska, Maria (1889-1965)
(1)
Herbert, Zbigniew (1924-1998)
(1)
Kossak, Zofia (1889-1968)
(1)
Kossakowie (rodzina)
(1)
Kusy, Joanna
(1)
Małżeństwo międzyetniczne
(1)
Migracje
(1)
Miłosz, Czesław (1911-2004)
(1)
Nawyki
(1)
Nałkowska, Zofia (1884-1954)
(1)
PRL
(1)
Poeci polscy
(1)
Polacy za granicą
(1)
Powieść historyczna
(1)
Powstanie 1944 r. warszawskie
(1)
Przestępcy
(1)
Przestępczość zorganizowana
(1)
Rody
(1)
Samorealizacja
(1)
Sukces
(1)
Szpiegostwo
(1)
Wilk, Paulina (1980- )
(1)
Wywiad
(1)
Wywiad polski
(1)
Zachowanie
(1)
Świadomość społeczna
(1)
Życie codzienne
(1)
Żydzi
(1)
Subject: time
1901-2000
(5)
1801-1900
(3)
1945-1989
(2)
2001-
(2)
1939-1945
(1)
Subject: place
Polska
(2)
Warszawa (woj. mazowieckie)
(2)
Indie
(1)
Pakistan
(1)
Łódź (woj. łódzkie)
(1)
Genre/Form
Biografia
(5)
Powieść
(4)
Reportaż
(4)
Antologia
(1)
Pamiętniki i wspomnienia
(1)
Poradnik
(1)
Relacja z podróży
(1)
Sensacja
(1)
Domain
Psychologia
(2)
Historia
(1)
Podróże i turystyka
(1)
Rozwój osobisty
(1)
Socjologia i społeczeństwo
(1)
16 results Filter
Book
In basket
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Oddział dla Dorosłych
There are copies available to loan: sygn. 159.9 (1 egz.)
Book
In basket
Kobiety Kossaków / Joanna Jurgała-Jureczka. - Warszawa : Dom Wydawniczy PWN, cop. 2015. - 318, [2] s., [16] s. tabl. : il. (w tym kolor.) ; 24 cm.
Barwna opowieść o kobietach kilku pokoleń rodu Kossaków. Oparta na bogatym materiale wspomnieniowym i źródłowym, w tym również nigdzie niepublikowanych listach z rodzinnego archiwum. Żyły w cieniu artystów malarzy, chociaż to one były majętne i dobrze urodzone i to za ich posag Kossakowie kupowali swoje siedziby. Były wśród nich dostojne matrony i stare panny czekające na mężów, były też buntowniczki, obdarzone talentem malarki i literatki, które chciały za wszelką cenę wyjść z cienia, eksponując swój własny talent. Wielka historia i małe przyziemne sprawy krzyżowały plany, plątały drogi, a one w różnych okolicznościach tworzyły kolejne domy, wyprowadzały w świat dzieci, realizowały marzenia, spełniały oczekiwania, zaskakiwały, wzbudzały podziw, zazdrość, albo współczucie. Są wśród nich żony: Juliuszowa, Tadeuszowa, Wojciechowa, ale są i kobiety, których nazwiska i pseudonimy literackie świadczą o ich samodzielności, o własnym dorobku.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Oddział dla Dorosłych
There are copies available to loan: sygn. 929 (1 egz.)
Book
In basket
Zofia Kossak : opowieść biograficzna / Joanna Jurgała-Jureczka. - Warszawa : Dom Wydawniczy PWN, Copyright 2014. - 326, [2] strony : fotografia ; 24 cm.
(Duże Litery)
„Kossakowie orzą, sieją, chodzą na wojnę i piszą” Zofia Kossak, primo voto Szczucka, secundo voto Szatkowska wywodziła się z niezwykłego rodu i właśnie to dziedzictwo zdeterminowało jej życie. Jednocześnie zaś, w myśl zasady noblesse obligue, zobowiązywało do pielęgnowania pamięci o familii i o jej losach przeplatających się z dziejami innych rodów. Dzięki wypełnionemu wobec potomnych zobowiązaniu pamiątki i dokumenty zachowane w muzeum pisarki w Górkach Wielkich mówią dziś wiele o rodzinie Kossaków i o niej samej. Była żoną, matką, zgodnie z rodzinną tradycją studiowała malarstwo, by w końcu zostać pisarką, której proza historyczna, w tym Błogosławiona wina i Krzyżowcy, czytana jest do dziś. Więźniarka Auschwitz i Pawiaka. Jej dramatyczne losy okupacyjne stanowiły cenę za zaangażowanie w ruch oporu i niesienie pomocy Żydom, do czego skłoniły ją głęboka wiara i współczucie. Po upadku Powstania Warszawskiego, w którym brała udział, trafiła do Londynu i wiele lat spędziła w Kornwalii, gdzie razem z mężem hodowała owce. Jak podkreślają wszyscy, którzy się z nią zetknęli, była osobą prawą, rozumiejącą, niosącą pomoc potrzebującym, odważną zarówno w głoszonych poglądach, jak i w postępowaniu. Piękny portret Zofii Kossak, kreślony na podstawie listów, pamiętników i wspomnień, przywraca jej postać współczesnemu czytelnikowi. Była kobietą niezwykłą, „bożym szaleńcem”, mówili o niej: świetlana postać, najszlachetniejszy płomień, natchnienie Polski podziemnej, najdzielniejsza z dzielnych, bohaterska „Weronika”, nieustraszona „Ciotka”, osoba życzliwa, pełna wdzięku i uśmiechu, o żywych, rozświetlonych oczach, wspaniała kobieta o miłym sposobie bycia, przyciągająca ludzi młodych dzięki swej promieniującej naturze, prostocie, niezachwianej wierze i pogodzie ducha.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Oddział dla Dorosłych
There are copies available to loan: sygn. DL (1 egz.)
Book
In basket
Zwyczajne pakistańskie życie / Joanna Kusy. - Warszawa : Dom Wydawniczy PWN, cop. 2015. - 380, [16] s. tabl. : il. ; 20 cm.
(Bieguny)
To książka o moim życiu w Karaczi – największym mieście Pakistanu. Nie ma w niej wielkich wydarzeń, orientalnych dramatów, wstrząsających historii z kałasznikowem w roli głównej. To garść wrażeń z kilku lat, gdy ślubne błyszczące ciuchy zawisły w szafie, a henna na rękach wyblakła. Moja decyzja już nie jest tematem rozmów dla rodzin i znajomych. Z egzotycznych rekwizytów najczęściej używam dupatty i wałka do roti, choć broń palna, z którą Pakistan często się kojarzy, to ważny kontekst życia wszystkich karacziwali – mieszkańców Karaczi. Piszę więc o codzienności: co jemy, jak się ubieramy, jak wygląda dom i jak się w nim żyje. Jakie jest nasze podwórko i ulica, jak doświadczam miasta i jego wspaniałych okolic – prowincji Sindh. Gdzie się leczymy, kogo spotykam, czego się boję i co mnie urzekło. Jak świętują muzułmanie i jak z większości stałam się mniejszością. Wszystko, co mnie otacza, było na początku tak dziwne, obce i różne od tego, w czym wyrosłam, że byłam pewna, że tu nie da się żyć.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Oddział dla Dorosłych
There are copies available to loan: sygn. 913 (1 egz.)
Book
In basket
Absurdy PRL-u / Piotr Lipiński, Michał Matys. - Warszawa : Dom Wydawniczy PWN, 2014. - 307, [1] strona, [8] s. tabl. : ilustracje ; 22 cm.
Punktem wyjścia do napisania tej książki stała się telewizyjna seria półgodzinnych dokumentów "Zagadki tamtych lat", zrealizowanych dla TVP 1. Autorzy "Absurdów PRL-u" próbują rozwiązać najciekawsze, te znane i nieznane zagadki minionej epoki i odpowiedzieć na nurtujące wielu z nas pytania: Dlaczego w PRL brakowało cukru? Skąd się wzięli badylarze? Kto nam zjadał mięso? Gdzie znikał papier toaletowy? Kto był największym bandytą tamtych czasów? Michał Matys i Piotr Lipiński zabierają nas w sentymentalną podróż do peerelowskiej rzeczywistości, po drodze starając się rozwikłać tajemnice, które były wówczas chlebem powszednim [merlin.pl]
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Oddział dla Dorosłych
There are copies available to loan: sygn. LF (1 egz.)
Book
In basket
Dyskretne, sprytne, bezwzględne i precyzyjne - niczym szpieg ze słynnej powieści Kena Folletta. Agentki, które pracowały dla polskiego - ale też brytyjskiego lub hitlerowskiego - wywiadu; rodowite Polki i kobiety, dla których Polska stała się nową ojczyzną. Arystokratki, żony dyplomatów, córki przedsiębiorców, troskliwe panie domu i przedwojenne feministki, dojrzałe opiekuńcze matki i nastolatki, którym ledwo starczało siły, by przeładować pistolet. W czasie drugiej wojny światowej miały zdobywać i dostarczać w odpowiednie ręce informacje, od których zależał los setek tysięcy ludzi. Zostały szpiegami z pobudek patriotycznych i wewnętrznej potrzeby, a czasem przez przypadek, wrodzoną naiwność lub ślepą miłość. Nie oczekiwały za swoje dokonania nagród, i wyróżnienia rzeczywiście je omijały. Podejmując się misji decydujących o losach świata, ginęły lub - w najlepszym razie - skazywano je na zapomnienie. Te, które ocalały, czekała po wojnie cela w więzieniu UB lub ciężki los na emigracji. Halina Szymańska przekazywała aliantom informacje wprost ze sztabu generalnego Wehrmachtu. Władysława Macieszyna przyczyniła się do tego, że Niemcom nie powiódł się projekt zniszczenia Londynu za pomocą rakiet V2. Maria Sapieżyna próbowała uświadomić Piusowi XII, że milczenie w sprawie Zagłady to wielka nieprawość. Krystyna Skarbek - "ulubiona agentka" Churchilla - została zamordowana kilka lat po wojnie, a okoliczności jej śmierci do dziś pozostają tajemnicą.
Marek Łuszczyna (ur. 1980 r. w Warszawie) - reporter, dziennikarz, pracował m.in. dla "Dużego Formatu", "Życia Warszawy", "Bluszcza", "Chimery", "Pressu", radiowej Trójki i Fundacji im. Zofii Rydet.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Oddział dla Dorosłych
There are copies available to loan: sygn. LF (1 egz.)
Book
In basket
Miasto 44 / Marcin Mastalerz ; na podstawie scenariusza Jana Komasy. - Warszawa : Dom Wydawniczy PWN, 2014. - 342, [2] strony : ilustracje kolorowe ; 23 cm.
Opowieść o młodych, pełnych życia i namiętności warszawiakach. Żyją tak, jakby każdy ich dzień miał się okazać tym ostatnim. Przed wojną snują plany na przyszłość. Podczas wojny działają w konspiracji. Dla nich to nie tylko patriotyczny obowiązek, lecz także młodzieńcza przygoda, okazja do zabłyśnięcia przed rówieśnikami, zaimponowania dziewczynom. Na podziemnych szkoleniach romansują, popisują się, wygłupiają. Nie wiedzą jeszcze, że nadchodzące lato będzie dla nich prawdziwym egzaminem życia. Nie wiedzą też, że historia ma wobec nich własne plany... Połączeni przyjaźnią bohaterowie tworzą jeden z najodważniejszych powstańczych oddziałów. Stają się świadkami poświęcenia i bohaterstwa, ale także okrucieństwa, zdrady, wreszcie zbrodni. Uczą się miłości i poznają, czym jest nienawiść. Otrzymują od historii krwawą i brutalną lekcję dojrzewania.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Oddział dla Dorosłych
All copies are currently on loan: sygn. 821.162.1-3 (1 egz.)
Book
In basket
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Oddział dla Dorosłych
There are copies available to loan: sygn. 821.111(73)-3 (1 egz.)
Book
In basket
Artyści w okupowanej Polsce : zdrady, triumfy, dramaty / Remigiusz Piotrowski. - Warszawa : Dom Wydawniczy PWN, cop. 2015. - 391, [1] s., [16] s. tabl. : il. ; 22 cm.
Nowa książka Remigiusza Piotrowskiego przybliża wojenne losy aktorów, pisarzy, poetów i muzyków. Opowiada o ich przeżyciach z września 1939 roku oraz z Powstania Warszawskiego, o latach spędzonych w okupowanej stolicy i na Kresach, o rozmaitych zajęciach, które znajdowali, aby przeżyć trudne lata, o sposobach zdobywania pieniędzy, spotkaniach towarzyskich, codziennych dylematach, małych radościach i prowadzonej w podziemiu walce. Autor pokazuje koleje życia zapomnianego, choć słynnego przed wojną aktora uwięzionego w Auschwitz. Znanej pisarki, która - by związać koniec z końcem - otworzyła sklep z tytoniem. Reżysera zaangażowanego w pracę wywiadowczą dla Armii Krajowej czy piosenkarza śpiewającego na powstańczych barykadach. Zagląda za kulisy życia codziennego twórców, którym przyszło usługiwać w kawiarniach lub występować na jawnych, licencjonowanych przez Niemców scenach. Pasje, przedwojenna sława i zawodowe ambicje polskich artystów w zderzeniu z bezwzględną polityką okupantów schodziły na dalszy plan, nierzadko okazywały się przekleństwem, a czasami - szansą na ułożenie sobie życia. Postawa i wybory wielu z nich do dziś budzą kontrowersje...
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Oddział dla Dorosłych
There are copies available to loan: sygn. LF (1 egz.)
Book
In basket
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Oddział dla Dorosłych
There are copies available to loan: sygn. DL (1 egz.)
Book
In basket
Wierność : wspomnienia o Zbigniewie Herbercie / wybór, redakcja i opracowanie Anna Romaniuk. - Warszawa : Dom Wydawniczy PWN, copyright 2014. - 573, [3] strony, [16] stron tablic : ilustracje ;21 cm.
(Twarze)
Czuły - oschły, wielkoduszny - pamiętliwy, zaangażowany - zdystansowany, odważny - ostrożny, klerk - bon vivant, nieśmiały - awanturnik, uczeń - mistrz, esteta wrażliwy na brzydotę, podróżnik potrzebujący stałego miejsca powrotów, hojny - chciwy, empatyczny - egoistyczny, stały - zmienny. Dwubiegunowy. Niespokojny. Poszukujący. Zbigniew Herbert. Wspominają go członkowie rodziny, przyjaciele z młodości, koledzy ze studiów, kochane kobiety, pisarze, malarze, tłumacze, wydawcy, redaktorzy, dziennikarze, aktorzy, "wyznawcy", uczniowie. Ambiwalencja wpisana jest także w ich opowieści o Herbercie. Mówią o nim i o jego twórczości, spotkaniach i listach, dzieciństwie i starości, miłości i wrogości, radości i cierpieniu, realiach PRL-u i wyjazdach na Zachód, niepokoju intelektualnym i niepokoju życia, środowisku literackim i wielkiej Historii. O wierności w ciągłej zmianie. Wierności ideom, ludziom, miejscom, dziełom sztuki, sobie samemu.
Autor "Pana Cogito" pisał w liście do Barańczaka: "Jestem zdania, że moje życie było przeciętne, zbyt przeciętne, jak na moje doświadczone pokolenie". Czy rzeczywiście?
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Oddział dla Dorosłych
There are copies available to loan: sygn. 929 (1 egz.)
Book
In basket
(Wielkie Litery)
Czego wstydzą się ludzie pochodzący ze wsi? I czy rzeczywiście się wstydzą? W tej książce znajduje się dwanaście odpowiedzi na te pytania. Marta Szarejko rozmawia ze swoimi rówieśnikami - trzydziestolatkami, którzy przyjechali z małych miejscowości do Warszawy. Opowiadają jej o swoich kompleksach, wątpliwościach, tęsknotach. O tym, czego najbardziej im brak w mieście i czego najbardziej nie znosili na wsi. O tym, co niosą w sobie, chociaż na wieś wracają coraz rzadziej. O tym, że nigdzie nie czują się u siebie. Warto im się przyjrzeć i zastanowić - więcej w nich wstydu czy tęsknoty?
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Oddział dla Dorosłych
There are copies available to loan: sygn. DL (1 egz.)
Book
In basket
Jeżeli nienawidzicie swojej pracy, tkwicie w związku, z którego uleciała już dawna magia, albo walczycie ze zbędnymi kilogramami, Tom O’Neil podpowiada, co zrobić, aby odnieść sukces za pomocą Zasady Jednego Procenta.Przykłady z życia wzięte, proste zadania do wykonania oraz 30-dniowy, starannie ułożony program. Wystarczy spróbować, a Zasada Jednego Procenta przeniknie na stałe do waszego sposobu myślenia, a wy sami zaczniecie wreszcie żyć pełnią życia.Okazuje się, że duże i trwałe sukcesy osiąga się dzięki drobnym - niejako jednoprocentowym - zmianom, które wprowadza się w życie po jednej za każdym razem.Tom O’Neil jest znanym pisarzem i nagradzanym prelegentem. Jego artykuły o rozwoju osobistym i zawodowym ukazywały się w The Economist i Harvard Business Review. Tom O’Neil to także współtwórca poradnika dla poszukujących pracy pt. Jakiego koloru jest twój spadochron, który stał się światowym bestsellerem.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Oddział dla Dorosłych
There are copies available to loan: sygn. 159.9 (1 egz.)
Book
In basket
Olivia Reed miała zaledwie piętnaście lat, kiedy opuściła rodzinne miasto Ocean Vista na wybrzeżu New Jersey. Dwadzieścia lat później, rozwiedziona i w psychicznym dołku, powraca tam ze swoją nastoletnią córką Carrie i dziewięcioletnim synem Danielem, u którego niedawno stwierdzono chorobę afektywną dwubiegunową. Podczas wizyty Daniel znika w tajemniczych okolicznościach. Paniczne poszukiwania dziecka przywołują bolesną przeszłość bohaterki i jej trudną relację z nieobliczalną, zaborczą matką. Olivia raz jeszcze musi zmierzyć się ze wspomnieniami swojej szalonej młodości i intensywnego buntu, potęgą straty, a także z rodzinną tajemnicą, która całkowicie odmieniła bieg jej życia. Książka w odważny, momentami wręcz szokujący sposób opowiada o dojrzewaniu i uczeniu się, jak pozwolić odejść. Jest to także błyskotliwe studium kruchej, złożonej natury miłości, rodziny oraz choroby psychicznej.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Oddział dla Dorosłych
There are copies available to loan: sygn. 821.111(73)-3 (1 egz.)
Book
In basket
Książka dla amatorów mocnych wrażeń. Sarah Keller mieszka w spokojnym, odludnym regionie Oklahomy wraz z pięcioletnią córką Zoe. Kiedy w wyniku niegroźnego wypadku Zoe trafia do szpitala, spokojna egzystencja Sarah zostaje wywrócona do góry nogami. Badania Zoe ujawniają fakty, które Sarah starała się ukryć za wszelką cenę. Biologiczną matką dziewczynki jest Beth, siostra Sarah, która została zamordowana wkrótce po narodzinach Zoe, a ojciec jest uznany za zaginionego. Sarah nie jest w stanie udowodnić swojej niewinności, więc musi porzucić dotychczasowe życie i uciekać przed policją, FBI i prawdziwymi mordercami Beth…
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Oddział dla Dorosłych
There are copies available to loan: sygn. S (1 egz.)
Book
In basket
Lalki w ogniu : opowieści z Indii / Paulina Wilk. - Wydanie pierwsze, (dodruk). - Warszawa : Imprint - Dom Wydawniczy PWN, 2014. - 258, [4] strony, [32] strony tablic : ilustracje ; 20 cm.
(Bieguny)
W Indiach nad głowami głodujących przelatują odrzutowce. Wokół ekskluzywnych apartamentów bezdomni gotują na żywym ogniu. Za baśniowymi weselami stoi biznes matrymonialny, a bóstwa są zakładnikami religijnych korporacji. Nawet najbogatsi walczą z brudem , ciasnotą, korupcją, a wśród rytualnych tabu poruszają się jak po polu minowym. Indie są najludniejszą demokracją świata, wielkim źródłem siły roboczej, centrum usług komputerowych i duchowej turystyki. Z kraju żebraków i trędowatych zmieniły się w symbol azjatyckiego boomu. Paulina Wilk, dziennikarka, autorka reportaży publikowanych w "Rzeczypospolitej", prowadzi na zaplecze tego sukcesu. W tekstach napisanych po wielu podróżach do Indii pokazuje ludzi zajętych przetrwaniem i zmagających się z rygorami tradycji. Zagląda Hindusom do garnków, łóżek i serc. Wyjaśnia, jak załatwia się sprawy przyziemne i intymne. Gdzie myją się miliony ludzi, którzy nie mają łazienek? Jak pójść na randkę, gdy za miłość grozi śmierć? Czym nakarmić gości, by nie wywołać wojny religijnej? Lalki w ogniu to portret kraju, w którym politycy są posłuszni astrologom, geniusze chodzą bez butów, a dziewczynki znikają bez wieści. Kto tam zajrzy, zobaczy wszystko. Więcej, niżby chciał.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Oddział dla Dorosłych
All copies are currently on loan: sygn. LF (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again